top of page

BarnDepo ne yapar?

BarnDepo mikro ve makro işletmeler için fbm ve fba hizmetleri sunarken çeşitli online satış platformlarında kişiselleştirilmiş ürün satışı yapan satıcılar için kargo maliyetlerini, gönderim sürelerini ve iade zarar oranlarını azaltmaya yönelik ABD’de ara depo hizmeti sağlar.

2

BarnDepo sistemine dahil olmak ücretsiz midir?

Sisteme kayıt yaptırmak, ön görüşme, süreç içi görüşmeler tamamen ücretsiz olarak yürütülmektedir.

3

Çalışma saatleriniz nelerdir?

BarnDepo çalışma saatleri New York Time Zone saati ile haftaiçi 09:00 - 16:00  ve haftasonu 10:00-13:00’dür. Pazar günleri ve ABD özel günlerinde kargo firmaları çalışmadığı için gönderim yapılmamaktadır. Diğer tüm işlemler mesai saatlerinde devam etmektedir.

4

BarnDepo depoya her satıcı ürün gönderimi yapabilir mi?

Ön görüşme sürecinde iş modeline yönelik yol haritasının birlikte oluşturulduğu her satıcı ürün gönderimi gerçekleştirebilir.

5

BarnDepo depoya ürün gönderim ücreti ne kadardır?

Depomuza göndereceğiniz ürünler için faydalanacağınız hizmetlere yönelik olarak fiyatlandırılma yapılmaktadır. Depomuza ürün gönderimi yapmanız için sizden herhangi ücret talep etmeyiz.

6

BarnDepo depoya ürün göndermek için hangi kargo şirketini kullanmalıyım?

Depomuza istediğiniz kargo şirketiyle anlaşma yaparak ürünlerinizin gönderimini yapabilirsiniz. Görüşmelerimiz sırasında öneri veya talep isteğiniz olursa ürün gönderim sürecinizde ürünlerinizi depomuza kargolamanıza ücret talep etmeden yardımcı olabiliriz.

7

BarnDepo depoya gönderdiğim ürünlerimin takibini nasıl yapabilirim?

Sistemimize kayıt yaptırdığınızda sadece sizin görebileceğiniz stok ve durum takip ekranına sahip olursunuz. Böylece istediğiniz zaman websitemize üye girişinizi yaparak ürünlerinizin durumunu kontrol edebilirsiniz.

8

BarnDepo depodaki ürünlerimi satamazsam ne olur?

Ürünleriniz sizin talepleriniz doğrultusunda depomuzda stoklanır. Bir süre sonra ürünleri geri almak isterseniz adresinize gönderimi yapılır ancak gönderim ücreti tarafınızca karşılanmak zorundadır. Bir diğer ihtimalle ürünleriniz raf ömrünü doldurduğu takdirde tarafınızın da bilgisi dahilinde depomuzdan kaldırılır.

9

İade edilen ürünlerin hasar kontrolü yapılır mı?

Iade gelen ürünler “iade ürün incelemesi” talep ederseniz ekibimiz tarafından dikkatlice incelenir. Varsa hasar ve sorunlar tarafınızla paylaşılır. Yönlendirmeniz doğrultusunda ürün onarımı yapılabiliyorsa ekibimiz tarafından yapılarak tekrar stoklarınız arasına yerleştirilir.

10

Kişiselleştirilmiş ürünler her ürün için geçerli midir?

Depomuz bünyesinde bulunan CNC (kazıma, oyma) veya PVC (baskı) işlemi yapan makineler tarafından işlem görmesinde sorun olmayan ürünler kişiselleştirme için uygundur. Ürününüzün malzemesi zarar görebilecek niteliklere sahipse kişiselleştirme işlemi yapılmaz.

11

Kişiselleştirme işleminde yanlış yapılan bir şey olursa ne olur?

Kişiselleştirme sırasında baskıda herhangi bir hata olursa veya ekibimiz tarafından talimatlarınız dışında herhangi bir işlem gerçekleştirilirse tüm masraflardan Barnwarehose sorumludur.

12

Sipariş kargo ücretleri nasıl hesaplanıyor?

ABD’de kullanılan tüm kargo firmalarının sitemize entegrasyonu bulunmaktadır. Sisteme girişinizi yaptıktan sonra gerekli adımları izleyerek her bir kargo firmasının gönderim türü, gönderim süresi ve gönderim ücretlendirmesini tek bir ekranda sırasıyla görebilir ve istediğinizi seçerek gönderim yapabilirsiniz.

Nakliye maliyetleri, gönderinin ağırlığı, boyutları, teslimat yerine olan uzaklık, hizmet seçenekleri, ürünün değeri ve diğer faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca, gümrük maliyetleri de gönderinin fiyatına yansıtılır. Boyutsal ağırlık hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize başvurabilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz veya özel talebiniz olduğunda, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bize ulaşarak daha fazla bilgi alabilir veya nakliye teklifi talebinde bulunabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

bottom of page